Rosja
a) władcy:
-Iwan IV Groźny (1530-1584),
-Michał Romanow,
-Piotr I Wielki (1682-1725);
b) konflikty: -wojna z Rzeczpospolitą- zwycięstwo Rosji i przejęcie przez nią części Ukrainy, -wojna północna (1700-1721)- zwycięstwo nad Szwecją w bitwie pod Połtawą (1709) i uzyskanie dostępu do Bałtyku;
c) reformy: -Rosja przyjęła w pełni kształt monarchii absolutnej, -rozbudowanie i unowocześnienie armii, -rozwój miast, rzemiosła i handlu, -zwiększenie uprawnień mieszczan, -stworzenie nowych organów centralnych, -podporządkowanie cerkwi i szlachty carowi, -możliwość zrobienia kariery w wojsku i administracji dla ludzi zdolnych, którzy nie wywodzili się z możnych rodów.
Monarchia Pruska
a) Władcy:
Hohenzollernowie
Fryderyk Wilhelm
b) Konflikty W roku 1657 roku zwolnienie z zależności lennej łączącej dotąd Prusy Książęce z Królestwa Polskim. W polityce wewnętrznej Fryderyk Wilhelm również odniósł sukces, łamiąc opór opozycji w Brandenburgii i Prusach. Uzyskał także zgodę na wprowadzenie stałych podatków. Pozwoliło to na utrzymywanie stałej armii. Sprawy gospodarcze i handlowe zostały ściśle podporządkowane potrzebom militarnym państwa. Hohenzollernowie na mocy pokoju kończącego wojnę trzydziestoletnią, Brandenburgia uzyskała wschodnią część Pomorza Zachodniego, między częścią szwedzką ze Szczecinem a polskim Pomorzem Gdańskim ( Prusami Królewskimi). W zamian za odstąpienie Szwedów podczas ich najazdu na Rzeczpospolitą.
c) Reformy W polityce wewnętrznej Fryderyk kontynuował politykę budowy monarchii absolutnej, opierając się głównie na wojsku. Królestwo Pruskie stało się państwem o charakterze militarnym, którego potęga wojskowa i znaczenie polityczne zwiększało się w XVIII w. W 1701r. Elektor brandenburski Fryderyk I Hohenzollerm koronował się na króla Prus. Udział w zwycięskiej wojnie północnej pozwolił Królestwu Pruskiemu zająć będącą w rękach szwedzkich część Pomorza Zachodniego razem ze Szczecinem oraz z wyspami Wolin i Uznam.
Turcja
a) Władcy
- Sulejman Wspaniały (1520-1566)
- Sułtan Mehmed IV (1648-1687)
b) Konflikty Turcy ustanowili ekspansję w Europie atakując przy tym Wenecję , Austrię i Polskę. Zakończyło się to klęską dla Turcji pod Wiedniem podczas próby zdobycia go (1683r.) 1699r. pokój na którego mocy Habsburgowie otrzymali prawie całe Węgry z Siedmiogrodem , a Polska odzyskała utracone wcześniej tereny.
c) Reformy Z powodu rozkładu gospodarczego w XVII w. w drugiej jego połowie zostały przeprowadzone reformy których konsekwencją było wzmocnienie władzy sułtana oraz reorganizacja armii. Wznowiona została ekspansja w Europie przez Sułtana Mehmeda IV
Szwecja
1.Władcy:
-Gustaw II Adolf (1611-1632)
-Karol XII (1697-1718)
2.Wojny:
-potop Szwedzki (1655-1660)
Wojna z Danią i
Rosją.
Wynik: Klęska
Szwecji.
Władca: Gustaw II
Adolf
-wojna północna (1700-1721)
Wynik: Klęska Szwecji
(utracenie Pomorza zachodniego ze Szczecinem na rzecz Prus,
Inflanty na rzecz Rosji oraz została pozbawiona mocarstwowej
pozycji w Europie).
Władca: Karol XII
3.Reformy:
-centralizacja Władzy Państwowej (parlament- przedstawiciele
szlachty, mieszczanie, duchowieństwo i chłopi)
Władca: Gustaw II
Adolf
-luterański kościół szwedzki został podporządkowany władzy
królewskiej
Władca: Gustaw II
Adolf
-rozwój gospodarczy (manufaktury produkujące broń)
Władca: Gustaw II
Adolf
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz