niedziela, 11 maja 2014

Bardzo ciekawy artykuł nt epidemii dżumy czyli tzw czarnej śmieci pojawił się na stronach polskiego radia. Zapraszam do czytania.
"Stary Świat raz po raz był nawiedzany przez zarazy. Starożytne i średniowieczne pisma informują nas o ich tragicznych skutkach, ale dopiero od niedawna możemy zidentyfikować sprawców tych epidemii."
DNA zdradza, co spowodowało wielką plagę w VI wieku
Stary Świat raz po raz był nawiedzany przez zarazy. Starożytne i średniowieczne pisma informują nas o ich tragicznych skutkach, ale dopiero od niedawna możemy zidentyfikować sprawców tych epidemii.
Najsłynniejszą zarazą w historii była tzw. „czarna śmierć” z połowy XIV wieku, która w zależności od szacunków zabiła 30-60% ówczesnej populacji Europy. Inną słynną epidemią była ta z epoki cesarza Justyniana (tzw. dżuma Justyniana), a zatem z VI-VII wieku n.e.
Badaczom udało się pozyskać materiał DNA i ustalić, jaki patogen spowodował umieranie poddanych konstantynopolitańskiego władcy.
- Bardzo długo badacze reprezentujący różne dziedziny dyskutowali, jaki zarazek był powodem dawnych epidemii. Tylko stare DNA może pomóc nam to rozstrzygnąć - mówi dr Barbara Bramanti z Uniwersytetu Jana Gutenberga w Mainz (JGU).
Dwa lata temu kierowała badaniami międzynarodowego zespołu, który wykazał ze 100-procentową pewnością, że pandemie z wieków XIV-XVII, w tym „czarna śmierć” były spowodowane przez Yersinia pestis, bakterię o kształcie pałeczki, powodującą dżumę.
Bramanti i jej współpracownicy postanowili teraz rozstrzygnąć wątpliwości co do najstarszej ze słynnych epidemii czyli dżumy Justyniana. Szalała ona nie tylko w Cesarstwie, ale na terenie całej Europy, gdzie zabiła 50-60 proc. populacji. Właśnie dlatego materiał do badań mógł być pobrany nie tylko w Konstantynopolu. Naukowcy wykorzystali wczesnośredniowieczne szczątki z cmentarzyska w Aschheim w Bawarii, a wyniki opublikowali w PLoS Pathogens.
Zespołowi udało się potwierdzić, że za epidemię odpowiadała bakteria Y. pestis, chociaż ostatnio niektórzy naukowcy zaczęli już w to powątpiewać. Źródło zarazy znajdowało się gdzieś w Azji.
- Nie wiadomo jeszcze, czy w czasach Justyniana w Europie rozprzestrzeniał się tylko jeden szczep tej bakterii czy kilka - mówi Bramanti. Jej zespół spróbuje to ustalić.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz