środa, 30 października 2013

NOTATKA Klasa IIIA: Wiosna Ludów (część)

Notatka klasy III A. Treść w rozwinięciu posta.












Wiosna ludów we Francji
po rewolucji lipcowej w 1830 r. władzę objął Ludwik Filip - przeciwko niemu spiskowali bonapartyści.
W latach 1846-1848 doszło do klęski głodu
W lutym 1848 we Francji wybuchła rewolucja która zmusiła Ludwika Filipa do abdykacji, wprowadzono demokratyczną konstytucję.
Nowa władza nie spełniła obietnic czym doprowadziła do konfliktu w obozie rewolucjonistów
rząd przywrócił porządek przez krwawe stłumienie powstania robotniczego w czerwcu 1848.
Pół roku później Ludwik Napoleon wygrał wybory prezydenckie.

W 1852 Ludwik Napoleon ogłosił się Napoleonem III cesarzem francuzów i próbował wprowadzić rządy absolutne

Rewolucja na terenie Niemiec
W marcu 1848r. w Berlinie lud zmusił króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV do ustępstw. Wilhelm IV obiecał berlińczykom, że wycofa wojska ze stolicy i amnestię dla więźniów politycznych.
Sejm uchwalił wolność prasy i zgromadzeń. Kolejnym ważnym krokiem było zwołanie do Frankfurtu nad Menem ogólno niemieckiego Zgromadzenia Narodowego w maju 1848r. i to wydarzenie miało dać rozstrzygnięcie Zjednoczeniu Niemiec. Uchwalono konstytucję państwa związkowego. W 1849r. zgromadzenie rozwiązano. 

Austria i Italia
Najwcześniejsza rewolucja rozpoczęła się w Neapolu w styczniu 1848 roku.
W marcu 1848 dotarła też do Austrii przez co w Wiedniu władzę przejęła burżuazja dążąca do utworzenia monarchii konstytucyjnej.
W podobnym czasie odbyło się również powstanie na Węgrzech zapoczątkowane przez tamtejsza szlachtę przez co powstało państwo Węgierskie.
Kolejne powstanie wybuchło w Państwie Kościelnym które jednak w szybkim czasie zostało stłumione przez Francje, a władze z powrotem oddano papieżowi.
W Italii i Austrii Wiosna Ludów zakończyła się ostateczną klęską.


Wiosna Ludów w  trzech zaborach polski
Zabór pruski -  1848 r. utworzenie Komitetu Narodowego , nadanie polakom przez władze pruskie polskiej administracji i wojska pod dowództwem Ludwika Mierosławskiego. 1848 r. władze pruskie żądają zredukowania liczby żołnierzy Wojska Polskiego , nakaz rozbrojenia . Powstanie Wielkopolskie zakończone klęską. Początek maja Ludwik Mierosławski zrzeka się dowództwa sił zbrojnych.
zabór austriacki -  pierwsze działania podjęto w marcu 1848r. W Krakowie ogłoszono akt uwłaszczenia dający szlachcie odszkodowanie od cesarza . Koniec kwietnia, ostrzelanie i kapitulacja Krakowa (zlikwidowanie swobód narodowych i obywatelskich) .Opór Lwowa aż do listopada . Szybki koniec ruchów powstańczych, spowodowany brakiem poparcia  ze strony szlachty i obojętności chłopów.
zabór rosyjski -  nie powstały żadne stowarzyszenia, ani żadne powstania z powodu bardzo silnego reżimu carskiego i tajnej policji skutecznie zwalczającej spiski mogące prowadzić do buntu .

Polacy w walce o wolność innych narodów
Generał Józef Bem zostaje uznany przez Węgrów za bohatera narodowego.
Wojciech Chrzanowski brał udział w walkach z Austriakami w Italii.

Adam Mickiewicz utworzył w Rzymie niewielki Legion Mickiewicza.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz